Hatay Zeytin Fidanları

Zeytin fidanları, farklı çeşitleri ile değişik lezzetlere sahip zeytin meyvesi hasatını 3 sene sonunda sunan, Ekim ayında dikime uygun fidan türleridir. Zeytin fidanları dikimi hakkında detaylara alt başlıklarda yer değinilmiştir.
Zeytin Fidanları Dikimi Ne Zaman Yapılır?
 
Zeytin fidanlarının dikim dönemi, Ekim ila Mart ayları arası olarak bilinir. Ekim ayında dikim işlemlerine başlanan zeytin fidanları, Mart ayının ortasına kadar dikilmeye devam edilirken, 4 yıl sonra meyve alımına başlanır.
 
Zeytin Fidanları Nasıl Dikilir?
 
Zeytin fidanlarını dikmek için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:
 
İlk aşamada gerekli toprak analizleri yapılarak, mineral bakımından eksik topraklarda gübreleme, 90 cm derin sürme ile havalandırma ve dinlendirme adımları uygulanır.
Bu adımlar ardından tarla alanlarına 4 ila 5 metre aralıklar ile yarım metrelik dikim çukurları açılır.
Zeytin fidanları bu çukurlara dik şekilde yerleştirilir.
Çukurların yarısı, kompozit gübre ile karıştırılan toprakla kapatılır.
Çukurların 50 cm uzaklıklarına kalan açılarak bu alandan sulama işlemleri yürütülür.
Kanaldan ortalama 5 LT’lik su ile can suyu verilir.
İşlem ardından çukurun geri kalan kısmı torak ile kapatılıp aynı oranda sulama tekrar yapılır.
Fidanların yanlarına destek çıtaları çakılarak, ipler ise sekiz şeklinde bağlantı yapılır.
Bu aşamalar ardından zeytin fidanları dikimi tamamlanır.
 
Zeytin Fidanları Ne Zaman Budanmalıdır?
 
Zeytin fidanlarının budanma dönemi hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:
 
Zeytin fidanları sürgün durumları gözlemlenerek kış, sonbahar ve ilkbahar dönelerinde, bir yılda 3 kez budanır.
Kış ayında soğuklukların yüksek olmadığı günler tercih edilir. Bu günlerde eğer, sağlıksız büyüdüğü gözlemlenen ve köke yakın kalan sürgünler var ise sağlıklı sürgünlerin gelişimi için budama yapılır.
Sonbahara yaprak dökümümde fidanlarda temizliği sağlamak amacı ile solan genç dallar budanır.
İlkbahar girişinde ise kış etkisi ile cılız kalan gelişemeyen dallar, boyları uzun dalların gelişiminin hızlanması için 40 cm kadar kesilerek temizlenirler.
Zeytin Fidanları Ne Sıklıkla Sulanır?
 
Zeytin fidanlarının sulanma aralıkları hakkında bilgiler şöyledir:
 
Zeytin fidanları her hafta damla sulama tekniği ile sabahları, günde 1 saatin altında kalmayacak şekilde sulanırlar.
Zeytin fidanlarının gelişimi için sulama önem taşırken, yağışın yoğun oldu dönelerde sulama işlemlerinin azaltılmamamsı çürümelere yol açar. Yoğun yağışlarda sulama miktarı kontrol altına alınır.
Diğer yandan sıcaklık artışlarının gözlemlenmesi ile birlikte sulama işlemleri haftada iki periyoda yükseltilir.
 

Yerli Meyve Fidanı Satışı

Renkli görüntüleri, birbirinden lezzetli tatları ve insan vücuduna olan faydaları ile meyveler özellikle bahçelerin olmazsa olmazları arasındadır. Yerli meyve fidan satışı ile Hatay'da birçok meyve fidanını sizlere sunuyoruz.
DAHA FAZLA

Tüplü Fidan ve Açık Köklü Fidanlar

Tüplü Fidan Nedir? Fidanın yetiştirme torbası tüp kelimesi ile ifade edilir. Bitkinin kökleri topraklı poşet içerisinde olan fidanlardır. Fidanlar yetiştirilmek için anacı topraklı fidan yetiştirme torbasına eklilir. Torbada belirli bir boya geldikten sonra aşılanır. Bu tip tüplü fidanlar yılın 12 ayı ekilebilir.
DAHA FAZLA

Hatay'da Limon Ağacı Yetiştirme

Saksıda limon ağacı yetiştirilirken genelde yapılan hatalar bitkiye zarar verir düşüncesi ile budama yapmamaktır. Genelde tüm bitkilerde budama bitkiyi gençleştirir. Daha iyi limon ağacınız büyüme sağlar.
DAHA FAZLA

Hatay Portakal Fidanları Hakkındaki Bilgiler

Portakal fidanları; kökleri hava ile temas etmediği için yılın 12 ayında da dikilebilmektedirler. Saksıya dikilecek ise; en az 9 litrelik saksıya dikilmelidir. Normal dikim işleminde ise; 50-60 santimetre derinlikte ve genişlikte çukur açılmalıdır.
DAHA FAZLA

Antakya'da Mandalina Fidanları

Mandalina fidanları; sıcaklığın yüksek olduğu, Akdeniz ikliminin yaşandığı yerlere daha uygundur. Humuslu topraklara 50-60 santimetrelik çukurlar kazılarak dikilmelidir.
DAHA FAZLA

Hatay Meyve Fidanı

Meyve fidanları satışı yapmak isteyen firmaların fidanları satın alırken sorunlu fidanla karşılaşmamaları ve zarar etmemeleri için dikkat etmesi gereken detaylar bulunmaktadır.
DAHA FAZLA

Ceviz Bahçesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ceviz bahçesi kurmayı düşünen yatırımcıların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri şudur: fidan alımı yaparken sadece fiyatlara bakarak alım yapacakları firmayı seçmeleri doğru değildir.
DAHA FAZLA

Mavi Sertifikalı Fidan Nedir?

Ülkemizde çoğu fidancının ürettiği fidanların sertifika kademesi kısmında ‘Standart’ yazmaktadır. Bu Standart sertifikalı fidanların etiketleri ise ‘Sarı’ renkli olarak Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir.
DAHA FAZLA

Fidanlarımızla İlgili Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin!

TEKLİF AL