Mavi Sertifikalı Fidan Nedir?

Ülkemizde çoğu fidancının ürettiği fidanların sertifika kademesi kısmında ‘Standart’ yazmaktadır. Bu Standart sertifikalı fidanların etiketleri ise ‘Sarı’ renkli olarak Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir.
Ülkemizde çoğu fidancının ürettiği fidanların sertifika kademesi kısmında ‘Standart’ yazmaktadır. Bu Standart sertifikalı fidanların etiketleri ise ‘Sarı’ renkli olarak Tarım Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir.  Standart sertifikalı fidanlarda Fidan Üreticisinin bir damızlık parseli olması zorunluluğu yoktur . Ayrıca en önemli konu ise sertifikada yazan çeşit ve anaç kısımları Fidan Üreticisinin beyanına dayanılarak yazılır. Yani çeşit ve anaçta ‘ismine doğruluk’ kısmı için herhangi bir kontrol yoktur.
 
Fidan sertifikasyon sisteminde birde fidanın kademesi kısmında ‘Sertifikalı’  yazan fidanlar vardır. Bu gerçek ‘Sertifikalı’ fidanlarda ise sertifikaya ait etiket rengi ‘Mavi’ dir. Bu sebeple Mavi sertifikalı fidan olarak anılmaktadır.
 
Mavi sertifikalı fidanlarda Fidan Üreticisinin bir ‘Damızlık  Parseli’ parseli olmak zorundadır. Bu Damızlık parseli sertifikasyon sisteminde ‘3 Nolu Damızlık Parsel’ olarak isimlendirilmiştir. 3 Nolu Damızlık Parsele dikilen damızlık ağaçlar Üniversiteler ve Araştırma Enstitüleri tarafından hastalıklardan ari olarak üretilmek zorundadır.  Yani Mavi Sertifikalı fidan üretmek isteyen Fidan Üreticisi,  Üniversiteler ve Araştırma Enstitülerinden aldığı bu hastalıklardan ari fidanlar dan alarak, Tarım Bakanlığınca belirlenmiş izolasyon mesafesine dikkat etmek koşulu ile 3 Nolu Damızlık parsel kurmak zorundadır.
 
Kurulan 3 Nolu Damızlık parsellerde Damızlık Çeşit tespiti yine yetkili Üniversiteler ve Araştırma Enstitülerince yapılır, her yıl Damızlık parsel için bir ‘Kapasite Raporu’ düzenlenerek. Bu parselden üretilebilecek aşıgözü, fidan yada klon anaç miktarı Tarım Bakanlığı Uzmanlarınca  tespit edilir ve Fidan Üreticisi bu miktar kadar Mavi Sertifikalı Fidan üretebilir. Burada ismine doğruluk esası en önemli koşuldur.
 
Kısacası Tarım Bakanlığına bağlı kuruluşlarca tescil edilmiş bir parselden gelen aşı kalemi, aşı gözü ve  klon anaçlarla üretilmiş fidan gerçek ‘Sertifikalı’ fidandır ve Mavi Sertifikalı fidan olarak anılmaktadır.
 
Tarım Bakanlığı desteklemelerinde Sarı sertifikalı fidana verilen destek dekara 100 TL  iken Mavi sertifikalı fidanda ise dekara 280-400 TL aralığındadır.

Yerli Meyve Fidanı Satışı

Renkli görüntüleri, birbirinden lezzetli tatları ve insan vücuduna olan faydaları ile meyveler özellikle bahçelerin olmazsa olmazları arasındadır. Yerli meyve fidan satışı ile Hatay'da birçok meyve fidanını sizlere sunuyoruz.
DAHA FAZLA

Tüplü Fidan ve Açık Köklü Fidanlar

Tüplü Fidan Nedir? Fidanın yetiştirme torbası tüp kelimesi ile ifade edilir. Bitkinin kökleri topraklı poşet içerisinde olan fidanlardır. Fidanlar yetiştirilmek için anacı topraklı fidan yetiştirme torbasına eklilir. Torbada belirli bir boya geldikten sonra aşılanır. Bu tip tüplü fidanlar yılın 12 ayı ekilebilir.
DAHA FAZLA

Hatay'da Limon Ağacı Yetiştirme

Saksıda limon ağacı yetiştirilirken genelde yapılan hatalar bitkiye zarar verir düşüncesi ile budama yapmamaktır. Genelde tüm bitkilerde budama bitkiyi gençleştirir. Daha iyi limon ağacınız büyüme sağlar.
DAHA FAZLA

Hatay Portakal Fidanları Hakkındaki Bilgiler

Portakal fidanları; kökleri hava ile temas etmediği için yılın 12 ayında da dikilebilmektedirler. Saksıya dikilecek ise; en az 9 litrelik saksıya dikilmelidir. Normal dikim işleminde ise; 50-60 santimetre derinlikte ve genişlikte çukur açılmalıdır.
DAHA FAZLA

Antakya'da Mandalina Fidanları

Mandalina fidanları; sıcaklığın yüksek olduğu, Akdeniz ikliminin yaşandığı yerlere daha uygundur. Humuslu topraklara 50-60 santimetrelik çukurlar kazılarak dikilmelidir.
DAHA FAZLA

Hatay Zeytin Fidanları

Zeytin fidanları, farklı çeşitleri ile değişik lezzetlere sahip zeytin meyvesi hasatını 3 sene sonunda sunan, Ekim ayında dikime uygun fidan türleridir. Zeytin fidanları dikimi hakkında detaylara alt başlıklarda yer değinilmiştir.
DAHA FAZLA

Hatay Meyve Fidanı

Meyve fidanları satışı yapmak isteyen firmaların fidanları satın alırken sorunlu fidanla karşılaşmamaları ve zarar etmemeleri için dikkat etmesi gereken detaylar bulunmaktadır.
DAHA FAZLA

Ceviz Bahçesi Kurarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ceviz bahçesi kurmayı düşünen yatırımcıların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri şudur: fidan alımı yaparken sadece fiyatlara bakarak alım yapacakları firmayı seçmeleri doğru değildir.
DAHA FAZLA

Fidanlarımızla İlgili Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin!

TEKLİF AL