Valencia Portakal

Bu çeşidin Türkiye'de başlıcaüretim bölgesi, Akdeniz Bölgesidir. Değişik ekolojik koşullara çok iyi uyum sağlayabilen bir çeşittir. En geçici tatlı portakal olup sıcağa çok dayanıklı bir çeşittir. Değişik isimler altında tanınan bu çeşit hem sofralık hem de sanayiye elverişli bir portakal türüdür. Aromalı, lezzetli ve yüksek kalitededir.
Meyveler sarı portakal renginde, basık yuvarlak, hafif oval şeklinde, kabuğu ince hafif pürüzlüdür. Meyve dilim zarları sert ve kalındır ve çekirdeksiz sayılır. Meyve etine bağı orta sıkıdır. Usare miktarı %45,91. Depolama ve taşımaya çok uygundur. Pazara sunum dönemi : Şubat ortası-Mayıs.
Menşei : Azores-Portekiz ve/veya İspanya
Saptama Yılı : 1860
Meyve Kabuğu : Sarı Portakal-portakal renginde, hafif pürüzlü
Meyve Eti : Sarı Portakal-portakal renginde
Meyve Şekli : Basık-yuvarlak, hafif oval
Meyve Çapı : 65-70 mm
Meyve Ağırlığı : 160-165 gr
Kabuğun Ete Bağı : Orta
Usare Miktarı : %45,91
Çekirdek Miktarı : Çekirdeksize yakındır
Puflaşma : Yok
Olgunlaşma/Hasat Dönemi : Şubat-Mart-Geçici bir çeşittir.
Periyodiste : Eğilimi vardır.

Washington Portakal Fidanı Özellikleri

Ağaç tacı yuvarlak ve orta büyüklükte, ağaçları orta güçlü ve iyi gelişimlidir. Orta erkenci bir çeşittir. Meyveleri tatlı, aromalı, lezzetli ve çekirdeksizdir. Sofralık portakallar içinde hem iç tüketim hem de ihracatta en çok talep gören çeşittir. Koyu portakal renginde olan washington portakal düzgün yuvarlak bir şekle sahiptir. Ortalama meyve ağırlığı 200 gr ve üzeridir. Kasım ayında olgunlaşmaya başlayan washington portakalı Aralık ayında hasat edilmeye başlar.
DAHA FAZLA

Lane Late Portakal Fidanı

Lane Late portakalı, Avustralya kökenli olup, Washington Navel’den göz mutasyonu sonucu elde edilmiştir. Ağaçları Washington Navel ile aynı özelliklere sahiptir. Göbekli portakal içerisinde geç meyve veren çeşitlerden biridir. Lane Late portakal meyveleri Washington Navel’ e çok benzer fakat meyve kabuğu biraz daha parlak ve göbeği daha küçüktür. Meyve iç kalitesi ve usare miktarı iyi, tatlı ve cezbedicidir. Meyveler kalitesini kaybetmeden ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Göbekli portakallar içerisinde hasat dönemini uzun bir zamana yaymak için uygun bir çeşittir.
DAHA FAZLA

Navelina Portakal Fidanı

Japonya ve California’nın önemli göbekli portakal çeşitlerinden biridir. Fakat Japonya dışında yetiştirildiğinde ağacın olumsuz özellikleri ortaya çıkabilir.
DAHA FAZLA

Fukumoto Portakal Fidanı

Fukumoto portakal fidanının meyveleri Washington portakala benzemekle beraber çok daha erkencidir. Soğuğa çok dayanıklı olması olumlu bir özelliğidir.
DAHA FAZLA

Fidanlarımızla İlgili Detaylı Bilgi İçin İletişime Geçin!

TEKLİF AL